W drugim kwartale 2011 r. banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej. Liczą, że wzrośnie popyt na kredyty – wynika z najnowszej ankiety NBP „Sytuacja na rynku kredytowym – II kwartał 2011”.
NBP przeprowadza cykliczne badania wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków, które pozwalają określić kierunek zmian polityki kredytowej oraz zmian popytu na kredyty. Najnowsza ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2011 r. wśród 28 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 81 proc.
Z najnowszych badań wynika, że w I kwartale 2011 r. jedna czwarta banków złagodziła politykę kredytową w segmencie kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych . W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw złagodzenie kryteriów dotyczyło przede wszystkim kredytów długoterminowych dla małych i średnich firm. Banki obniżyły także marże kredytowe, podwyższyły maksymalną kwotę kredytu dla przedsiębiorstw oraz wydłużyły okres kredytowania w przypadku kredytów konsumpcyjnych.
Bankowcy wyjaśnili, że łagodzenie polityki kredytowej związane było przede wszystkim z rosnącą presją konkurencyjną, zmianami popytu na kredyt oraz poprawą jakości portfela kredytowego (z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych). Z kolei banki, które zaostrzyły politykę kredytową, tłumaczyły to dalszymi dostosowaniami do rekomendacji T oraz pogorszeniem jakości portfela kredytów mieszkaniowych.
W II kwartale bankowcy zapowiadają dalsze łagodzenie polityki kredytowej. W przypadku firm taki zamiar wyraziło 60 proc. ankietowanych banków, w przypadku kredytów mieszkaniowych – 25 proc. pytanych, podobnie jak w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Zdecydowana większość banków spodziewa się także wzrostu popytu na kredyty: 42 proc. banków przewiduje wzrost zainteresowania małych i średnich firm kredytami długoterminowymi, niemal co trzeci bank spodziewa się wzrostu popytu na kredyty krótkoterminowe dla dużych przedsiębiorstw, a trzy czwarte przewiduje zwiększenie popytu na kredyty mieszkaniowe. Zdecydowana większość banków spodziewa się także wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne.
Źródło: NBP
Nie jest łatwo samemu wypełnić zeznanie podatkowe, więc jeśli nie posiada się żadnej wiedzy na ten temat, a nie chce się tracić swojego cennego czasu na to, żeby edukować się w tym zakresie, nie ma się co zamartwiać na zapas. Praktycznie w każdym mieście, nawet w tym bardzo małym, działa przynajmniej jedno biuro rachunkowe, które z pewnością świadczy tego rodzaju usługi. Warto jest się więc zorientować i samemu sprawdzić, że skorzystanie z takiego biura to naprawdę bardzo dobry pomysł. Jeśli ma się nieco czasu wolnego i ma się możliwość skorzystania ze sprawnego komputera z dostępem do sieci, warto jest wpisać w pole wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej takie słowa jak biura rachunkowe łódź cennik, a z pewnością znajdzie się niejedno biuro rachunkowe w tym mieście, z którego usług warto jest skorzystać. Warto jest znaleźć czas na to, żeby poczytać wszelkiego rodzaju opinie i komentarze dotyczące danego biura, aby mieć stu procentową pewność co do tego, że podjęło się rzeczywiście dobrą decyzję i wybrało się takie biura rachunkowe łódź, z którego będzie się zadowolonym. Jeśli chodzi o ceny takich usług, to wcale nie są one jakieś szczególnie wysokie, więc nie ma się co zamartwiać takimi sprawami na zapas. Oczywiście, nie każde biura rachunkowe łódźposiada takie same ceny, więc dobrze jest zwrócić na to swoją uwagę. Wiele informacji, opinii i komentarzy można bez najmniejszego problemu znaleźć w Internecie, więc jeśli jest się zainteresowanym, dobrze jest tam właśnie zajrzeć. Rzecz jasna, jeśli nie chce się oddawać swojego zeznania podatkowego do biura, można samemu zmierzyć się z jego wypełnieniem. Nie jest to proste, ale jak najbardziej można to zrobić. Wszelkie instrukcje można znaleźć bez najmniejszego problemu w Internecie, więc nie jest to zadanie niewykonalne. Warto jednak pamiętać o tym, żeby korzystać z jedynie aktualnych danych i wskazów