Usługi księgowe Dobroń
Dobroń (Dobroń Stary) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim, w gminie Dobroń. Leży nad rzeką Grabią, przy drodze krajowej nr 14 i linii kolejowej między Pabianicami i Łaskiem. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie sieradzkim. Miejscowość jest siedzibą gminy Dobroń. Liczy obecnie wraz z gminą około 6000 mieszkańców. Znana jest od 1398 r. Istnienie wsi odnotował także w swoich kronikach Jan Długosz.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Księgowość Dobroń. Spis treści:
Historia wsi Dobroń
W okresie przedrozbiorowym wieś ta stanowiła część dóbr pabianickich kapituły krakowskiej. Był tu folwark, młyn i karczma. Po II rozbiorze Polski dobra przejęły władze pruskie i podarowały je Francuzowi de Saint Paterne, który był tu przez 50 lat. Następnie majątek został kupiony przez Ludwika Mamrotha, później – Teodozję Kossobudzką z d. Zakrzewską. W 1897 r. na przetargu majątek nabył Zdzisław Keller, a po 1914 r. Władysław Kucharski.
W 1982 r. archeolodzy odkryli w Dobroniu osadę kultury pucharów lejkowych sprzed ok. 2,5 tys. lat p.n.e. Wieś składa się z Dobronia Dużego, Małego, Poduchownego, Dobronia Osiedla, rozbudowującego się osiedla Szczerki i Zakrzewek. Pomiędzy Dobroniem a Chechłem występuje wał wydmowy, tzw. „Góry Dobrońskie”.
Zabytki
We wsi znajduje się kościół świętego Wojciecha zbudowany w latach 1763 – 1779 wg projektu ks. Sebastiana Sierakowskiego. Budowla drewniana, modrzewiowa o konstrukcji zrębowej, szalowana, na planie krzyża, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium. Wewnątrz trzy ołtarze barokowe, rokokowa chrzcielnica, cenne żyrandole. Wśród naczyń liturgicznych złocona puszka z 1736 r. Drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej. Kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, obecnie przeniesioną do kościoła. W 1960 r. odrestaurowano wnętrze kościoła. Podjęli się tego plastycy: Kazimierz Walik i Eligiusz Baranowski, obaj z Torunia. Wokół kościoła stare lipy.
Na cmentarzu grób kilku nieznanych żołnierzy polskich, poległych we wrześniu 1939 r. w walce z Niemcami.
Transport
Od 1927 r. wieś ma stację kolejową. Z Pabianicami i Łaskiem łączy Dobroń miejska komunikacja autobusowa.
Kultura
Spotyka się tu jeszcze stroje ludowe zbliżone do sieradzkich. Rozwija się sztuka ludowa, zwłaszcza tkactwo, plastyka obrzędowa i zdobnictwo. Sukcesy, nawet za granicą, odnosi miejscowy zespół pieśni i tańca „Dobroń„- prowadzący swą działalność od 1958 roku.
W Dobroniu działa także od 1902 roku orkiestra dęta. Co roku bierze ona udział w obchodach święta Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
Sport
Od 1949 roku działa w Dobroniu Ludowy Zespół Sportowy. Od 1970 roku po zmianie nazwy Ludowy Klub Sportowy, a od 1981 roku LKS ISKRA Dobroń. Klub prowadzi sekcje piłki siatkowej i piłki nożnej. W latach 70. brał udział w meczach barażowych o wejście do II ligi centralnej w piłce siatkowej, a w latach 90. uczestniczył w rozgrywkach klasy okręgowej w piłce nożnej. Największym sukcesem sekcji piłki nożnej jest awans w 1997 r do 4.ligi kalisko-sieradzkiej. Nawiązana została w tym czasie współpraca z klubem SV Dorpen z Niemiec. Do najbardziej znanych działaczy klubu należeli Włodzimierz Sysio, Franciszek Antoniak, Tomasz Glonek i Stanisław Więclewski. Obecnie drużyny klubu uczestniczą w rozgrywkach piłki nożnej klasy A seniorów województwa łódzkiego oraz w klasach młodzieżowych.W 2010 roku drużyna seniorów gościła drużynę Peak Villa Thurles z Irlandii. Prezesem klubu od 1981 roku jest Janusz Szerffel.
Od 1999 działa Ludowy Klub Sportowy „LUKS” Dobroń, który został założony przy Publicznym Gimnazjum w Dobroniu. Klub jest kontynuacją sekcji siatkarskiej ISKRY Dobroń (największy sukces – awans do IV Ligi kalisko-sieradzkiej), zajmuje się szkoleniem młodzieży z terenu gminy oraz Pabianic i Łasku. Obecnie klub bierze udział w rozgrywkach ŁZPS. Prezesem klubu jest mgr Dariusz Jakóbek.
Spis ulic Dobroń
- ul. 11 Listopada
- ul. Akacjowa
- ul. Cisowa
- ul. Czesława Miłosza
- ul. Demokratyczna
- ul. Dobra
- ul. Dojazdowa
- ul. Fabryczna
- ul. gen. W. Sikorskiego
- ul. Grunwaldzka
- ul. Irysowa
- ul. Jarzębinowa
- ul. Jaśminowa
- ul. Jodłowa
- ul. Juliana Tuwima
- ul. Kaczeńcowa
- ul. Kalinowa
- ul. Kanałowa
- ul. Kolejowa
- ul. Konwaliowa
- ul. Krótka
- ul. Kwiatowa
- ul. Leśna
- ul. Lipowa
- ul. Ludowa
- ul. M. Hłaski
- ul. M. Konopnickiej
- ul. Mickiewicza
- ul. Modrzewiowa
- ul. Norwida
- ul. Odrodzenia
- ul. Ogrodowa
- ul. Osiedlowa
- ul. Pabianicka
- ul. Parkowa
- ul. Podleśna
- ul. Polna
- ul. Poprzeczna
- ul. Robotnicza
- ul. Rolnicza
- ul. Sienkiewicza
- ul. Słoneczna
- ul. Słowackiego
- ul. Sosnowa
- ul. Sportowa
- ul. Szkolna
- ul. Świerkowa
- ul. Torowa
- ul. Urocza
- ul. W. Broniewskiego
- ul. W. Witosa
- ul. Wąska
- ul. Wrocławska
- ul. Wrzosowa
- ul. Zagajnikowa
- ul. Zakrzewki
- ul. Zbigniewa Herberta
- ul. Zielona
Biuro rachunkowe. Zapraszamy przedsiębiorców i firmy z Dobronia:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Jestem w pełni zadowolony z usług biura rachunkowego. Świadczą usługi na wysokim poziomie zachowując konkurencyjne ceny. Profesjonalna obsługa i podejście do tematu. Biuro godne polecenia.
Do Biura Rachunkowego 2X2 trafiłam z polecenia znajomego. Pełen profesjonalizm, duża znajomość przepisów, i co najważniejsze, ogromna pomoc w prowadzeniu księgowości. Cierpliwie tłumaczą podatkowe zawiłości. Biuro rachunkowe zapewnia kompleksową pomoc w przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Bardzo polecam!