CEIDG coraz bardziej przyjazna przedsiębiorcom
Jeden wniosek przy rejestracji spółki cywilnej, coraz szerszy wachlarz e-usług, a finalnie pełna cyfryzacja – to kolejne rozwiązania, które opracowaliśmy, aby ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności. Ruszyły konsultacje publiczne projektu nowelizacji ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (CEIDG).
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
CEIDG ułatwienia dla przedsiębiorców. Spis treści:
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to elektroniczny rejestr przedsiębiorców – osób fizycznych, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. CEIDG i portal informacyjno-usługowy biznes.gov.pl umożliwiają szybki dostęp do informacji związanych z podjęciem i wykonywaniem działalności gospodarczej, a także elektroniczną realizację usług związanych z prowadzeniem biznesu.
CEIDG jest nie tylko rejestrem, samą ewidencją przedsiębiorców, ale instrumentem umożliwiającym załatwienie wielu spraw związanych z wykonywaną działalnością. Cały czas modyfikujemy CEIDG i staramy się zapewnić wysoką jakość dostarczanych usług i informacji. CEIDG ma być nowoczesna, atrakcyjna dla przedsiębiorców, odpowiadająca ich potrzebom i dostosowana do zmieniającego się otoczenia. Dlatego opracowaliśmy nowe rozwiązania. Mają one przede wszystkim ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności, wprowadzić wyższy poziom cyfryzacji usług publicznych, zapewnić spójność CEIDG z innymi rejestrami. Dzięki temu uprościmy kolejne procedury i odciążymy przedsiębiorców z nadmiaru obowiązków administracyjnych
– podkreśla minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
W CEIDG zarejestrowanych jest ponad 2,6 mln przedsiębiorców. Większość, ok. 65 proc. wniosków, jest już dziś składanych elektronicznie. Projekt ustawy zakłada m.in. zwiększenie oferty e-usług i objęcie nimi kolejnych grup przedsiębiorców. Stopniowo, do 2028 r., planowana jest pełna cyfryzacja CEIDG.
Rozwiązania, które proponujemy, są odpowiedzią na wpływające do nas sygnały. Zależy nam na konstruktywnym dialogu z przedsiębiorcami, który umożliwi wypracowanie nowoczesnych i sprawnych mechanizmów. Skierowaliśmy właśnie do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o CEIDG – to jeden z elementów szeregu realizowanych przez nas projektów, które mają wspierać przedsiębiorcę. Chcemy we współpracy z biznesem kształtować przepisy przyjazne firmom, które jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo w obrocie gospodarczym
– zaznacza minister Krzysztof Paszyk.
„Jedno okienko” dla spółek cywilnych w CEIDG
Dziś przedsiębiorca chcąc zarejestrować spółkę cywilną, oprócz wniosku o wpis w CEIDG, musi wypełnić kilka kolejnych dokumentów i przekazać je do urzędu skarbowego, ZUS lub KRUS oraz GUS. Zmiana przepisów uprości i skróci procedurę rejestracji spółki. Przedsiębiorca wypełni tylko jeden, zintegrowany wniosek. Będzie mógł to zrobić on-line.
Planowane jest też wprowadzenie ustandaryzowanego wzoru umowy spółki cywilnej na podstawie którego możliwe będzie elektroniczne zawarcie umowy spółki (porównywalnie do portalu S24 w Krajowym Rejestrze Sądowym).
Nowela przepisów nie tylko ograniczy formalności przy rejestracji spółki, ale również ułatwi dostęp do publicznych informacji o niej. Nowa funkcjonalność CEIDG umożliwi sprawdzenie on-line, bezpłatnie i w jednym miejscu, np.: danych dotyczące wspólników, informacji o osobach uprawnionych do reprezentacji, historii zmian zachodzących w spółce czy terminów ich wprowadzenia, a także numerów NIP, REGON i danych adresowych spółki cywilnej.
Przyszłość, to pełna cyfryzacja
Składanie wniosków w CEIDG, zgodnie z projektowanymi zmianami, będzie prowadzone tylko on-line. Proces pełnej cyfryzacji, ze względu na ograniczony dostęp niektórych osób do tego rodzaju usług lub niekorzystanie do tej pory z technologii cyfrowych, będzie wprowadzany etapami:
- Od 1 czerwca 2026 r. złożenie wniosku o rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie odbywać się tylko elektronicznie.
- Od 1 czerwca 2028 r. wszystkie wnioski będą składane do CEIDG (o zawieszenie, wznowienie, zakończenie, zmianę wpisu) tylko w formie elektronicznej.
Tylko on-line będą również publikowane w CEIDG informacje o pełnomocniku.
Po wprowadzeniu pełnej cyfryzacji, przedsiębiorcy nie zostaną bez wsparcia merytorycznego i technicznego. MRiT utrzyma rozwijane od kilku lat usługi w ramach Centrum Pomocy Przedsiębiorcy. Do tej pory z infolinią skontaktowano się około 3 miliony razy. Miesięcznie odbieranych jest teraz ponad 10 tysięcy telefonów. Przedsiębiorcy, dzięki portalowi biznes.gov.pl, mogą również skorzystać z około 300 usług on-line.
mObywatel dla przedsiębiorców
Aplikacja mObywatel będzie narzędziem, które zapewni przedsiębiorcom szybki i łatwy dostęp do danych zawartych w CEIDG oraz ich prostą modyfikację.
Dzięki aplikacji mObywatel przedsiębiorca będzie mógł składać wnioski do CEIDG, czy pobrać zaświadczenie o wpisie na telefon. Aplikacja zapewni dostęp do informacji wpisowych w CEIDG takich jak: NIP czy REGON, adres, PKD oraz danych do faktury przez SMS, e-mail lub komunikator.
Więcej usług, mniej obowiązków dla przedsiębiorców
CEIDG ma oferować coraz więcej możliwości z równoczesnym ograniczaniem części obowiązków przedsiębiorców. Projektowane zmiany usprawnią m.in. przekazywanie danych między rejestrami i uzupełnienie danych znajdujących się w rejestrach, bez konieczności angażowania przedsiębiorcy, np.:
- uzupełnienie lub aktualizacja danych firmy o imię i nazwisko (w przypadku braku lub nieaktualnego nazwiska w firmie),
- uzupełnienie we wpisach w CEIDG daty zaprzestania wykonywania działalności oraz informacji o niepodjęciu przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej, na podstawie danych z ZUS i urzędów skarbowych.
Zmiany umożliwią przedsiębiorcom składanie przez CEIDG formularza VAT-Z, czyli zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Planowane jest również dostosowanie adresu uwidocznionego w CEIDG do adresu zgodnego z Krajowym Rejestrem Urzędowym Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT).
Ruszyły konsultacje
Projekt ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy został udostępniony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Na uwagi i opinie czekamy do 3 października 2024 r. Można je przesłać na adres: nowelizacjaceidg@mrit.gov.pl
Za: MRiT
Biuro rachunkowe. Pomagamy w założeniu działalności gospodarczej:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Do Biura Rachunkowego 2×2 trafiłem z polecenia. Biuro Rachunkowe obsługuje moją firmę kompleksowo, zapewniając skuteczną pomoc zarówno podczas kontaktu z Urzędem Skarbowym, jak i w trakcie rutynowych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Korzystam z usług Biura od prawie dwóch lat i jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie polecam współpracę z Biurem Rachunkowym 2×2.
Jak najbardziej profesjonalna obsługa oraz fachowe podejście do klienta. Firma kompetentna i terminowa. Biuro tworzy pozytywną relację z klientem, służąc radą i pomagając znaleźć optymalne rozwiązanie. Ceny konkurencyjne. Polecam.