Składki ZUS na (nie) wesoło
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) – państwowa jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną realizująca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jest jednostką sektora finansów publicznych.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Składki ZUS. Spis treści:
Gdybym nie płacił ZUS’u
No właśnie. W śpiewający sposób zastanawia się nad tym Pan Jaromi.
Blues – protestsong, mówiący o uchwalonym przez Sejm nieetycznym prawie, nakazującym płacenie haraczu obowiązkowych ubezpieczeń.
Składki odprowadzane do ZUS
Rodzaje ubezpieczeń społecznych ze względu na rodzaj zdarzeń objętych ochroną ubezpieczeniową:
- Ubezpieczenia emerytalne – przedmiotem ochrony jest osiągnięcie ustalonego wieku przez ubezpieczonego
- Ubezpieczenia rentowe – przedmiotem ochrony jest niezdolność do pracy lub śmierć żywiciela rodziny
- Ubezpieczenia chorobowe – przedmiotem ochrony jest niezdolność do pracy wywołana chorobą, rodzicielstwem lub koniecznością opieki nad członkiem rodziny
- Ubezpieczenie wypadkowe – przedmiotem ochrony jest niezdolność do pracy wywołana zdarzeniem zakwalifikowanym jako wypadek przy pracy lub choroba zawodowa
Do tego należy dodać:
- Ubezpieczenie Zdrowotne – ubezpieczenie, w którym osobie ubezpieczonej przysługują świadczenia zdrowotne mające na celu zachowanie zdrowia, ochronę przed skutkami chorób oraz leczenie
- Składkę na Fundusz Pracy – służy finansowaniu zadań polegających na promocji zatrudnienia, łagodzeniu skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej
- Składkę na Fundusz Solidarnościowy – celem Funduszu jest udzielanie wsparcia społecznego, zawodowego, zdrowotnego oraz finansowego osobom z niepełnosprawnościami
Z czego wynika niska ocena polskiego systemu ubezpieczeń społecznych
Spróbujmy to ocenić na podstawie dwóch chyba najbardziej kontrowersyjnych obszarów: emerytur i służby zdrowia:
Emerytury w Europie na jednego beneficjenta
Średnie miesięczne emerytury w UE były bardzo zróżnicowane i wahały się od 2575 euro w Luksemburgu do zaledwie 226 euro w Bułgarii, przy średniej UE wynoszącej 1294 euro — wynika z danych Eurostatu za 2021 r.
Polska znalazła się na 23. miejscu w zestawieniu (na 35 uwzględnionych krajów) ze średnią 538 euro. Polska emerytura to zaledwie okołu 42% średniej europejskiej.
Według badania Eurobarometru przeprowadzonego w 2023 r. przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) poziom ufności do systemu emerytalnego w Polsce wynosi 28%. Na 28 krajów ujętych w zestawieniu Polska znalazła się na 3 miejscu od końca wyprzedzając jedynie Łotwę 23% i Słowenię 27%.
Wydatki na służbę zdrowia w Europie na jednego mieszkańca
W 2022 roku Polska przeznaczyła 6,4 proc. PKB na opiekę zdrowotną, czyli dużo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 10,4 proc. PKB wynika z danych Eurostatu opublikowanych 15 listopada 2024. Polska znalazła się na czwartym miejscu od końca.
Na jednego mieszkańca wydano w Polsce średnio 1137 euro, gorzej było tylko w Rumunii i Bułgarii.
W 2022 r. w całej UE średnie wydatki na opiekę zdrowotną na jednego mieszkańca wyniosły 3685 euro, co stanowi wzrost o ponad 38 proc. w porównaniu z 2014 r., kiedy Eurostat rozpoczął regularne pomiary wydatków na służbę zdrowia w Unii.
Najwięcej w UE na zdrowie swoich mieszkańców wydały: Luksemburg (6590 euro na mieszkańca), Dania (6110 euro) i Irlandia (5998 euro), a najmniej Rumunia (858 euro), Bułgaria (990 euro) i Polska (1137 euro).
Ile wart jest jeden Polak
Biorąc pod uwagę powyższe dane można odnieść wrażenie, że niewiele się zmieniło w podejściu władzy do poddanych od czasów głębokiej pańszczyzny – lekarza nie wzywano, a zabezpieczenie emerytalne stanowiła rodzina. Dla porównania (na podstawie zachowanych kontraktów): od pierwszej połowy XVII wieku zwyczajową kwotą za chłopa były 192 złote polskie (floreny) i połowa tej sumy czyli dziewięćdziesiąt sześć złotych za chłopkę. Próby przeliczenia typowych, średnich kwot płaconych na targach niewolników dają niemal zawsze zbliżone rezultaty. Odnosząc to do współczesności będzie to odpowiednik około połowy ceny nowego niedrogiego samochodu.
Poddani na roli osiadli i pańszczyznę odbywający, nie tylko sami, ale i z potomstwem swym są własnością dziedzica, tak że ich darować, sprzedać, na inną rolę lub wieś przenieść ma wolne prawo.
Tadeusz Ostrowski (1750-1802)
Handel ludźmi w dawnej Polsce. Ile kosztował chłop pańszczyźniany?
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Do Biura Rachunkowego 2×2 trafiłem z polecenia. Biuro Rachunkowe obsługuje moją firmę kompleksowo, zapewniając skuteczną pomoc zarówno podczas kontaktu z Urzędem Skarbowym, jak i w trakcie rutynowych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Korzystam z usług Biura od prawie dwóch lat i jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie polecam współpracę z Biurem Rachunkowym 2×2.
Jak najbardziej profesjonalna obsługa oraz fachowe podejście do klienta. Firma kompetentna i terminowa. Biuro tworzy pozytywną relację z klientem, służąc radą i pomagając znaleźć optymalne rozwiązanie. Ceny konkurencyjne. Polecam.