Jak przekazać 1,5% na OPP
- Rozliczając PIT można przekazać 1,5% swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
- Podatnicy coraz chętniej wspierają OPP. W ubiegłym roku w ramach rozliczenia PIT przekazali organizacjom rekordową kwotę ponad 1,9 mld zł.
- Aby otrzymać środki z 1,5% podatku OPP powinny zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy. Organizacje, które tego nie zrobiły, mają czas do 30 czerwca 2025 r.
- Urząd skarbowy będzie mógł przekazać środki OPP tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny wynikający z PIT za 2024 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2025 r.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Możesz przekazać 1,5% dla OPP. Spis treści:
Podziel się podatkiem
Rozliczając PIT możemy podzielić się swoim podatkiem z wybraną organizacją pożytku publicznego i wesprzeć ważne dla nas cele społeczne. Z roku na rok decyduje się na to coraz więcej osób. W ubiegłym roku swoje wsparcie przekazało blisko 15 mln podatników a do organizacji trafiła rekordowa kwota ponad 1,9 mld zł.
podkreśla Szef KAS Marcin Łoboda.
Krajowa Administracja Skarbowa ułatwia przekazywanie środków dla OPP. Osoby, które rozliczają się w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym mogą łatwo przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji. Jeśli w ubiegłym roku deklarowały w PIT przekazanie środków OPP znajdą w swoim zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierały. Mogą oczywiście zmienić tą organizację i zdecydować, by ich podatek trafił w tym roku na inny cel.
dodaje wiceminister Marcin Łoboda.
Jak przekazać 1,5% podatku OPP
Podatnicy rozliczający PIT za 2024 r. mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. w 2025 r. Podatnik sam decyduje, która OPP otrzyma jego wsparcie. Może wybrać organizację, której działalność jest mu szczególnie bliska i zadeklarować przekazanie jej 1,5% swojego podatku. W tym celu powinien wskazać w zeznaniu podatkowym nr KRS wybranej OPP. Podatnik może też wskazać tzw. cel szczegółowy określając tym samym sposób przeznaczenia jego środków przez organizację.
Podatnicy, którzy deklarowali przekazanie OPP 1,5% podatku w ubiegłym roku i chcą złożyć zeznanie podatkowe za 2024 r. w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym, będą mieli wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspierali (o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku), ale mogą tę organizację zmienić.
Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36.
Jeśli podatnik złożył PIT-OP w ubiegłym roku, obowiązuje on na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną zgodę na przekazanie podatku na rzecz OPP. Zeznania PIT-37 i PIT-36 oraz oświadczenie PIT-OP można w prosty i wygodny sposób złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT.
OPP powinna zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy
Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zgłoszenie przez organizacje aktualnego rachunku bankowego do właściwego urzędu skarbowego. OPP, które chcą w tym roku otrzymać środki z PIT powinny to zrobić do 30 czerwca 2025 r.
Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego jako właściwy do przekazania środków z PIT i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.

Urząd skarbowy przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek
Warunkiem przekazania środków dla OPP jest zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego. Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2024 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2025 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP.
Za: MF
Biuro rachunkowe Łódź, Polesie, Bałuty. Rozliczanie PITów, zapraszamy:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Z punktu widzenia osoby prowadzącej jednoosobową działalność mogę stwierdzić, że Biuro Rachunkowe 2×2 w Łodzi zapewnia obsługę na najwyższym poziomie. Wszystko jest zawsze na czas, bez żadnych problemów, a na wszelkie nurtujące mnie pytania zawsze otrzymuję rzetelną odpowiedź. Ponadto kontakt jest zawsze nader przyjemny 🙂 Polecam!

Współpracuję z Biurem Rachunkowym od momentu rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Od tego czasu Biuro świadczy dla mnie kompleksową obsługę z zakresu księgowości i rachunkowości. Wszelkie prace wykonywane są z dużym zaangażowaniem i terminowo. Biuro cechuje profesjonalizm i dbałość o szczegóły. Z pełnym przekonaniem mogę rekomendować.