Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 10 i 11 stycznia 2012 r. podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 4,5 proc. w skali rocznej.
W komunikacie uzasadniającym decyzję RPP stwierdziła m.in.: „W ocenie Rady, dokonane w I połowie 2011 r. zacieśnienie polityki pieniężnej sprzyja powrotowi inflacji do celu w średnim okresie, choć ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji w najbliższych miesiącach wzrosło. Dotychczasowe kształtowanie się krajowej koniunktury wskazuje przy tym, że skala osłabienia popytu w najbliższych kwartałach może być mniejsza niż dotychczas oceniano. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Rada nie wyklucza w przyszłości dalszego dostosowania polityki pieniężnej, gdyby pogorszyły się perspektywy powrotu inflacji do celu”.
Podczas konferencji po posiedzeniu RPP – z udziałem prof. Marka Belki, prof. Elżbiety Chojna-Duch oraz dr. Andrzeja Bratkowskiego – pytano m.in., czy bardziej prawdopodobna jest w przyszłości obniżka czy podwyżka stóp. Prezes NBP wyjaśniał, że ze względu na utrzymywanie się podwyższonego wskaźnika inflacji i korzystniejsze niż sądzono do niedawna perspektywy polskiej gospodarki, prawdopodobieństwo obniżki stóp zmalało i dziś bardziej prawdopodobna niż obniżka jest ich podwyżka.
W komunikacie RPP także przypomniała, że NBP dokonywał w ostatnim okresie zakupów walut obcych Prof. Marek Belka po raz kolejny tłumaczył dziennikarzom, że NBP nie interweniuje na rynku walutowym w celu ustalenia jakiegoś założonego kursu złotego. Pytany o ocenę zagrożeń dla Polskiej gospodarki, prezes NBP apelował, aby unikać przesady w używaniu pojęć takich jak kryzys czy zagrożenia.
„Polska gospodarka ma się dobrze, zwłaszcza na tle wielu innych. Dziś Komisja Europejska uznała nasz program konwergencji za właściwy. Nie mam obaw, że w najbliższym czasie zdarzy się w Polsce coś złego ” mówił profesor Belka.
Za: NBP
Gonitwa za czasem jak również wartość wolnego czasu powodują, że coraz większa liczba ludzi decyduje się na powierzeniu rozmaitych obowiązków profesjonalistom. Tak samo jak korzystamy z usług sprzątania bądź również idziemy do restauracji zjeść posiłek przygotowany przez kucharzy, tak samo coraz częściej decydujemy się na oddanie własnych rachunków w ręce profesjonalnych księgowych. Sytuacja ta ma przede wszystkim miejsce w środowisku właścicieli firm. Brak czasu sprawia, iż przedsiębiorcy przekazują zarządzanie swymi rachunkami w ręce jednostek tego rodzaju jak chociażby usługi rachunkowe Łódź. Profesjonalne podejście do klienta, wykwalifikowana kadra jak również zorientowanie na potrzeby przedsiębiorcy sprawia, że korzystanie z usług podmiotów takich jak wspomniane biuro rachunkowe w Łodzi jest idealnym pomysłem dla wielu przedsiębiorców będących w konieczności księgowej pomocy. Co więcej, korzystanie z takie usług jest po prostu wygodne. Dzisiejsze usługi rachunkowe Łódź w trosce o klienta dostosowuje swą ofertę do jego konkretnych wymagań.