Co zmieni się w składce zdrowotne od stycznia 2026
- 4 kwietnia 2025 r. Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
- Nowe przepisy obejmą przedsiębiorców rozliczających się na skali podatkowej, podatkiem liniowym, w formie ryczałtu oraz karty podatkowej.
- Na zmianach zyska ok. 2,45 mln przedsiębiorców.
- Zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Składka zdrowotna po zmianach. Spis treści:
Składka zdrowotna na skali oraz podatku liniowym
Ustawa wprowadza zmiany w podstawie wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Osoby, które rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, która będzie wynosić 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Składka zdrowotna na ryczałcie
Osoby, które rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą płaciły stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Składka zdrowotna na karcie podatkowej
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie karty podatkowej, będą płacić stałą, niską składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Koniec z odliczaniem składki zdrowotnej od przychodu lub dochodu
Od 2026 roku dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową uchylona zostanie możliwość odliczenia części zapłaconych składek zdrowotnych od podatku dochodowego, tj. częściowego odliczania od dochodu lub przychodu albo zaliczania do koszów uzyskania przychodów zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Termin wejścia w życie
Uchwalona przez Sejm ustawa została przekazana do Senatu. Nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2026 r.
Za: MF
Księgowym okiem
Czy o takie zmiany w składce zdrowotnej chodziło przedsiębiorcom
Nowe przepisy nie przywracają dla przedsiębiorców przepisów obowiązujących przed 2022 rokiem.
Pracownicy i emeryci bez zmian
Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych – dalej będzie to 9 proc.
Czy będą uproszczenia w naliczaniu składki zdrowotnej
System naliczania składki zdrowotnej ulegnie jeszcze większemu skomplikowaniu:
- część stała jako procent od najniższego wynagrodzenia
- część zmienna zależna od formy opodatkowania i osiągniętego dochodu
Sporządzenie symulacji finansowych będzie jeszcze trudniejsze.
Kto zyska na zmianach
- najwięcej mogą zyskać przedsiębiorcy rozliczający się na skali podatkowej
- dla podatników rozliczających się podatkiem liniowym zmiany nie będą już tak korzystne gdyż tracą prawo do częściowego odliczenia składki zdrowotnej
- ryczałtowcy szczególnie Ci lepiej zarabiający mogą na zmianach wręcz stracić
ZUS przed 1999 rokiem
Starsi przedsiębiorcy zapewne pamiętają czasy gdy w ZUSie nadawano numer NKP. Przedsiębiorcy płacili wówczas jedną składkę na jedno konto, a informację o stanie zadłużenia można było uzyskać „od ręki” i to telefonicznie.
Polska – jeden z krajów o najniższych wydatkach na służbę zdrowia na osobę w UE
Gorzej jest tylko w Bułgarii i Rumunii. Więcej na ten temat oraz o poziomie polskich emerytur:
Kiełbasa wyborcza czy coś więcej
Wielu przedsiębiorców postrzega ostatnie zmiany jako ruch wywołany zbliżającymi się wyborami. Biorąc pod uwagę słabość polskiej gospodarki i jedno z najwyższych w UE obciążeń „podatkiem inflacyjnym” korzyści ze zmian szybko mogą ulec finansowej erozji.
Biuro rachunkowe z obsługą rozliczeń z ZUS i elektronicznym składaniem deklaracji. Zapraszamy:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Do Biura Rachunkowego 2×2 trafiłem z polecenia. Biuro Rachunkowe obsługuje moją firmę kompleksowo, zapewniając skuteczną pomoc zarówno podczas kontaktu z Urzędem Skarbowym, jak i w trakcie rutynowych działań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Korzystam z usług Biura od prawie dwóch lat i jestem bardzo zadowolony. Zdecydowanie polecam współpracę z Biurem Rachunkowym 2×2.
Do Biura Rachunkowego 2X2 trafiłam z polecenia znajomego. Pełen profesjonalizm, duża znajomość przepisów, i co najważniejsze, ogromna pomoc w prowadzeniu księgowości. Cierpliwie tłumaczą podatkowe zawiłości. Biuro rachunkowe zapewnia kompleksową pomoc w przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Bardzo polecam!