Słabsza pozycja Polski w Globalnym Raporcie Konkurencyjności

Polska spadła o dwie pozycje na 41. miejsce w „Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012” opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. Na czele rankingu GCI wciąż znajduje się Szwajcaria, tuż za nią Singapur i Szwecja. Trzeci rok z rzędu traci swoją konkurencyjność gospodarka USA, która obecnie znajduje na piątej pozycji.

Spadek Polski w rankingu to efekt pogorszenia się stabilności makroekonomicznej i innowacyjności. Lepsze noty polska gospodarka uzyskała w przypadku oceny instytucjonalnej i wielkości rynku. Polskę wyprzedziła Hiszpania oraz Puerto Rico. W latach 2008-2011 pozycja Polski w rankingu wzrosła jednak o 12 pozycji.

Najpoważniejszym wyzwaniem, któremu trzeba sprostać, aby zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki, jest podwyższenie innowacyjności, która jest stosunkowo niska w porównaniu z efektywnością i tzw. czynnikami podstawowymi gospodarki. Zdaniem ankietowanych firm największą barierą rozwoju jest złożoność i nieprzejrzystość sytemu podatkowego. Przedsiębiorcy narzekają także na biurokrację i sztywność rynku pracy, dostępność do finansowania i zły stan infrastruktury.

W skali globalnej – mimo kryzysu – zwiększa się konkurencja o konkurencyjność. Wzrósł ogólnie poziom wskaźnika GCI, także w krajach zajmujących ostatnie miejsca w rankingu. Wciąż jednak wśród 20 najbardziej konkurencyjnych gospodarek 11 to kraje europejskie, a na czele rankingu wciąż znajduje się Szwajcaria. Na drugie miejsce awansował Singapur, spychając Szwecję na miejsce trzecie.

Trzeci rok z rzędu obniża się konkurencyjność największej światowej gospodarki Stanów Zjednoczonych – obecnie ta gospodarka znajduje się na 5 miejscu. Wyraźnie o 3 miejsca spadła w tym roku gospodarka Japonii (pozycja 9). Za to aż o 3 miejsca awansowała Finlandia (obecnie 4 miejsce), co wskazuje na utrzymującą się dominującą rolę państw nordyckich w Europie.

Globalny raport konkurencyjności jest opracowywany co roku przez Word Economic Forum. W tegorocznym badaniu wzięły udział 142 państwa i 12 tysięcy firm z całego świata. Podstawą badania jest rozbudowana ankieta kierowana do kierownictw firm (tzw. Top 5). W przypadku Polski NBP współpracował z ponad 200 przedsiębiorstwami.

Metoda badania konkurencyjności WEF zakłada istnienie 12 filarów konkurencyjności w trzech grupach odpowiadających trzem etapom rozwoju gospodarek. W etapie pierwszym, w którym rozwój sterowany jest przez czynniki wytwórcze bada się konkurencyjność: instytucji, infrastruktury, stabilności makroekonomicznej oraz opieki zdrowotnej i szkolnictwa podstawowego. W etapie drugim, charakteryzowanym jako rozwój przez wzrost efektywności, ocenia się: szkolnictwo wyższe, efektywność rynków pracy, elastyczność rynków pracy, rozwój rynków finansowych, zdolność absorpcyjną technologii i wielkość rynku. Trzeci etap, czyli rozwój przez innowacyjność to ocena innowacyjności gospodarki i poziomu rozwoju środowiska biznesowego.

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że metoda jest skuteczna jeżeli chodzi o korelację pomiędzy indeksem, a wzrostem PKB per capita. To badanie jest szczególnie ważne dla banków centralnych, gdyż pozwala lepiej oceniać i prognozować potencjał gospodarki, przepływy kapitałowe, elastyczności gospodarki wraz z możliwością absorpcji szoków oraz siłę presji kosztowej.

Za: NBP

Ten post ma jeden komentarz

  1. Księgowość w Łodzi fachowo

    Każda osoba, która ma własną firmę albo działalność gospodarczą musi zająć się wcześniej albo w przyszłości księgowością. Nie właściwie każdy natomiast wie jak to można ugryźć, na szczęście z radą może przyjść biuro księgowe z Łodzi! Zanim, natomiast podejmie się decyzję komu zlecić usługę księgowości poprawnie jest poszukać adekwatnej chłopcy i dziewczęta. Księgowa powinna być sumienna i porządna , a oprócz tego polecana przez wiele osób. W końcu to biuro rachunkowe jest odpowiedzialne za de facto dużą część dokumentów i zwyczajnie powinno się do nich mieć całkowite zaufanie! Jest kilka firm, które oferują księgowość łódź, niemniej jednak nie każda firma jest faktycznie wspaniała w tym co robi. Dlatego powinno się kierować się opiniami innych, ale nie warto przekreślać nowo powstałych biur rachunkowych! Ze stuprocentową pewnością ważne jest, by księgowa potrafiła odpowiedzieć na wszystkie pytania związane z dokumentami, rachunkami, fakturami i PIT-ami, ponieważ w znaczącej liczbie przypadków trzeba korzystać z jej pomocy w chwili obecnej przy jakiś wątpliwościach, a jako osoba zajmująca się tym nieustająco powinna być na bieżąco i znać obowiązujące przepisy prawne. Jeżeli już z jakiegoś powodu księgowa nam nie odpowiada, albo może się wydawać nam, że nie zna się na indywidualnej pracy to nie gorzej zrezygnować z jej usług i wyszukać na jej miejsce kogoś kto jest bardziej doświadczony. Kilka firm również nie korzysta z oferty biura księgowego, niemniej jednak zatrudnia na stałe w firmie własną księgową. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji dużych firm, które posiadają kilka dokumentów do uzupełnienia i na bieżąco potrzebna jest im księgowa w biurze, które skupiona jest jedynie na sprawach firmy!

Skomentuj: