Spółka partnerska

Spółka partnerska – typ spółki osobowej wprowadzony do systemu prawa z dniem 1 stycznia 2001 r. przez ustawę Kodeks spółek handlowych. Spółkę partnerską tworzą wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wobec czego niedopuszczalne jest tworzenie spółek partnerskich w innym celu niż wykonywanie wolnego zawodu, a także w celu wykonywania jakiejś działalności gospodarczej, np. produkcyjnej czy handlowej, obok wykonywania wolnego zawodu.

Wspólnikami w spółce partnerskiej – zwanymi partnerami – mogą być tylko osoby fizyczne. Utworzyć takiej spółki nie mogą zatem osoby prawne, spółki cywilne czy inne handlowe spółki osobowe, choćby tworzyli je reprezentanci wolnych zawodów. Dodatkowym elementem charakteryzującym osoby wspólników, jest wykonywanie przez nich określonych wolnych zawodów wymienionych w art. 88 k.s.h.

Prowadzimy księgowość spółki partnerskiej – kontakt.

Ukształtowana w ten sposób forma organizacyjno-prawna spółki partnerskiej uwzględnia specyfikę wykonywania działalności gospodarczej w ramach wolnych zawodów oraz ryzyko związane z prowadzeniem tej działalności wspólnie, tzn. z innymi osobami wykonującymi wolny zawód.

Unikatową, jak na spółkę osobową, cechą spółki partnerskiej jest możliwość ustanowienia zarządu identycznego jak w spółce z o.o. Nie jest on jednak organem tej spółki, gdyż tylko osoby prawne działają przez swoje organy.

Cechy charakterystyczne spółki partnerskiej

  • umowa spółki wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności (do 8.01.2009 r. umowa spółki partnerskiej wymagała formy aktu notarialnego; zmiany zostały wprowadzone przez art. 1 ust.1 pkt 4 Ustawy z dnia 23 października 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych – Dz.U. Nr 217, poz.1381, która weszła w życie z dniem 8.01.2009 r.)
  • powstaje z chwilą wpisu do KRS,
  • celem spółki jest wykonywanie wolnego zawodu,
  • odpowiedzialność wspólników jest ograniczona tzn. partner nie odpowiada za zobowiązania spółki wynikające z działalności innych partnerów,
  • działa pod własną firmą,
  • firma powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera, dodatkowe oznaczenie „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska” oraz określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce.
    pierwotnie musi się składać z co najmniej dwóch wspólników.

Powody rozwiazania spółki partnerskiej:

  • przyczyny przewidziane w umowie spółki,
  • jednomyślna uchwała wszystkich partnerów,
  • ogłoszenie upadłości spółki,
  • utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu (gdy pozostaje tylko jeden partner lub gdy tylko jeden partner posiada uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu, spółka ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem roku),
  • śmierć partnera lub ogłoszenie jego upadłości,
  • wypowiedzenie umowy spółki przez partnera lub wierzyciela partnera,
  • prawomocne orzeczenie sądu.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Prowadzenie ksiąg handlowych Łódź

    Prowadzisz działalność gospodarczą lub zamierzasz ją założyć? Biuro rachunkowe to dla Twojej firmy najlepszy wybór i profesjonalna i kompleksowa obsługa księgowa rachunkowości, księgowości oraz w zakresie doradztwa podatkowego. Dzięki takim firmom jak biura rachunkowe sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie i rozliczanie księgi przychodów i rozchodów, karty podatkowej oraz ksiąg handlowych, rozliczenia i współpraca z takimi instytucjami jak urząd skarbowy, ZUS będą proste, a firma będzie mogła skupić się na podstawowej działalności.

Skomentuj: