Analizy NBP: W ubiegłym roku wskaźniki kondycji polskich firm systematycznie obniżały się. Ich inwestycje realnie obniżyły się o 1,3 proc. Na dobrym poziomie pozostawała płynność. Zatrudnienie powiększyło 38 proc. firm.
Instytut Ekonomiczny NBP opublikował 25 kwietnia opracowanie pt. „Sytuacja sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2012 r.”, w którym zawarł podsumowanie wskaźników za cały miniony rok. Eksperci NBP wskazują w nim, że kondycja firm pogorszyła się w porównaniu do 2011 roku. Malejącej dynamice sprzedaży towarzyszył wolniejszy spadek dynamiki kosztów. Rentowność sektora przedsiębiorstw zmniejszała się stopniowo przez cały rok i pod jego koniec była poniżej długookresowej średniej. Najbardziej obniżyły się zyski przedsiębiorstw przedtem najbardziej rentownych, w tym górnictwa, energetyki oraz całej grupy największych podmiotów. Przyrastał tylko eksport, choć nie była to dynamika wysoka. Dzięki temu wyspecjalizowani eksporterzy tworzyli nowe miejsca pracy (zatrudnienie zwiększyło ok. 38 proc. firm), podczas gdy większość pozostałych (56 proc.) redukowała zatrudnienie.
W 2012 r. przedsiębiorstwa przeznaczyły na inwestycje o 1,3 proc. (realnie)mniej pieniędzy niż rok wcześniej. Tym samym skala inwestycji w relacji do majątku przedsiębiorstw była jedną z najniższych notowanych po 1990 r. Jest to jedną z przyczyn utrzymania się relatywnie niskiego (zarazem bezpiecznego) poziomu zadłużenia firm w bankach. W IV kw. odnotowano lekki wzrost wskaźnika płynności gotówkowej, a pozostałe wskaźniki płynności kształtowały się na dobrym poziomie.
Opracowanie zawiera dodatkową analizę udziału krajowych przedsiębiorstw w globalnym łańcuchu tworzenia wartości dodanej – łańcuch ten tworzą importerzy dóbr pośrednich, którzy następnie dodają do tych dóbr nową wartość i eksportują te wzbogacone dobra dalej. Okazało się, że od 2005 roku następuje stopniowy wzrost zaangażowania firm działających w Polsce w ten globalny łańcuch.
Za: NBP