Usługi księgowe na ulicy, placu Łodzi
Zmiany nazw ulic i placów w Łodzi – działania władz miasta Łodzi, mające na celu zmianę nazw i patronów miejskich ulic i placów. Takie zmiany są poczynane z powodów politycznych, społecznych, geograficznych, językowych, bądź też technicznych, na przestrzeni wielu lat istnienia miasta.
Zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Prowadzenie: | Księgi handlowe | Książki przychodów i rozchodów | Ryczałt | Kadry | Płace | ZUS | CIT | PIT | VAT | KRS
Biuro rachunkowe na placu, ulicy Łodzi. Spis treści:
Historia
Zmiany nazw ulic i placów w Łodzi występowały wielokrotnie na przestrzeni dziejów miasta. W XX wieku następowało to nawet „hurtowo”, wskutek różnorakich zawirowań politycznych.
Takimi szczególnymi momentami, sprzyjającymi zmianom był okres pierwszej wojny światowej, okres międzywojenny (przywracano nazwy polskie, jak i upamiętniano znane postaci), następnie okupacji niemieckiej (wszystkie nazwy zmienione zostały na niemieckie pisane gotykiem, czasem tylko z zachowaniem pierwotnego sensu nazewnictwa), komunizmu (zmiany związane były z utrwalaniem władzy komunistycznej), oraz pierwsze lata w wolnej Polsce, po transformacji ustrojowej w 1989 roku (znów przywracano stare nazwy oraz zamieniano związane z komunistami na postaci kojarzące się z innymi zasługami).
Współczesność
Proces zmian w nazewnictwie ulic, choć już nie na tak wielką skalę jak w poprzednim wieku, zachodzi do dzisiaj. Świadczą o tym choćby decyzje radnych miasta z roku 2007, kiedy to przekształcono al. Włókniarzy w al. Jana Pawła II (na odcinku od ul. Pabianickiej do al. Mickiewicza), fragment ul. Spornej na bł. Anastazego Pankiewicza, a aleję Przyjaźni podzielono na dwie ulice: ks. Zdzisława Wujaka (od ul. Puszkina do Augustów) i św. Brata Alberta Chmielowskiego (od Puszkina do Widzewskiej). Decyzje takie na ogół nie są przyjmowane entuzjastycznie przez społeczeństwo. Nowy patron oznacza przecież wydatki związane z wymianą dokumentów, a w przypadku firm wzorów umów czy druków firmowych.
Stary Rynek w Łodzi
Najstarsza zabudowa Łodzi koncentrowała się wokół obecnego Starego Rynku. Z rynku rozchodziło się kilka dróg prowadzących do okolicznych miast, wsi i młynów. Blisko rynku drogi miały charakter ulic, dalej przechodziły w zwykłe drogi wiejskie. Na północ od rynku usytuowany był Plac Kościelny, na którym stał drewniany parafialny kościółek, wybudowany przed rokiem 1414. Najstarsze znane ulice miasta to: Wójtowska (Starowiejska, od XVIII wieku Nadstawna), wychodząca ku południowemu wschodowi (prowadziła do folwarku Starej Wsi i pierwotnej osady łódzkiej, wzdłuż brzegów stawu utworzonego na rzece zwanej wtedy Starą Strugą (Ostroga, dzisiejsza Łódka), Cyganka, wychodząca ku północy (prowadziła do wsi Radogoszcz i dalej do Zgierza), Nad Rzeką (Nadrzeczna, później Podrzeczna), wychodząca w kierunku zachodnim, położona najbliżej rzeki, Drewna (od ok. 1770 roku ul. Drewnowska, zwana tak od nazwiska rodziny Drewnowiczów), wychodząca również w kierunku zachodnim, Stodolniana, która prowadziła do stodół miejskich. Po 1400 roku mamy też wzmianki o ulicy Kościelnej, którą zwano też Szkolną, gdyż prowadziła do szkoły, znajdującej się w domu wikarego.
Place w Łodzi biuro rachunkowe:
- Plac 4 Czerwca 1989 roku
- Plac adw. Joanny Agackiej-Indeckiej
- Plac Norberta Barlickiego (Zielony Rynek)
- Plac Henryka Dąbrowskiego
- Plac Romana Dmowskiego
- Plac Wojciecha Głowackiego
- Plac Józefa Hallera
- Plac Katedralny im. Jana Pawła II
- Plac Komuny Paryskiej
- Plac Kościelny
- Plac ks. Prałata Grzegorza Kudrzyckiego
- Plac Małogoskie Pole
- Plac Stanisława Mikulskiego
- Plac Niepodległości
- Plac Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- Plac Pamięci Narodowej
- Plac Piastowski
- Plac Pokoju
- Plac Poznańskiego Czerwca
- Plac Władysława Reymonta (Górny Rynek)
- Plac Bronisława Sałacińskiego
- Plac Słoneczny
- Plac Janusza Szoslanda
- Plac Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Plac Wincentego Witosa
- Plac Wolności (Rynek Nowomiejski)
- Plac Zwycięstwa (Wodny Rynek)
- Rynek Bałucki
- Rynek Czerwony
- Rynek Dolny
- Rynek Nowosolna
- Rynek Włókniarek Łódzkich w Centrum Manufaktura
- Stary Rynek (Rynek Staromiejski)
Usługi księgowe w Łodzi:
Biuro rachunkowe | Usługi księgowe | Łódź | Kontakt | 601-332-331
Oferta: Księgi handlowe, Książki przychodów i rozchodów, Ryczałt, Kadry, Płace, ZUS, CIT, PIT, VAT, KRS.
Co mówią o nas klienci:
Do Biura Rachunkowego 2X2 trafiłam z polecenia znajomego. Pełen profesjonalizm, duża znajomość przepisów, i co najważniejsze, ogromna pomoc w prowadzeniu księgowości. Cierpliwie tłumaczą podatkowe zawiłości. Biuro rachunkowe zapewnia kompleksową pomoc w przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Bardzo polecam!