Zmodernizowane zabezpieczenia polskich banknotów

Narodowy Bank Polski zaprezentował banknoty powszechnego obiegu o nominałach 10, 20, 50 i 100 złotych ze zmoderni­zowanymi zabezpie­czeniami. Trafią one do obiegu w kwietniu 2014 roku. Odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpie­czenie recto-verso to najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na banknotach w swoich portfelach już od kwietnia przyszłego roku.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmodernizowany.

Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od kwietnia 2014 roku w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Oznacza to, że żaden banknot z nowymi zabezpieczeniami nie trafi do naszych portfeli przed tą datą. Wszystkie obecnie używane banknoty pozostaną bezterminowo prawnym środkiem płatniczym ? mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego

Aby przygotować wszystkich uczestników obrotu gotówkowego na tę zmianę od stycznia 2014 roku NBP ? we współpracy z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych ? przeprowadzi ogólnopolską kampanię informacyjną pod hasłem ?Bezpieczne Pieniądze?, dotyczącą nowych zabezpieczeń polskich banknotów. W ramach akcji udostępniona zostanie, między innymi, bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne ?NBP Safe? prezentująca zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych oraz aktualną tabelę kursów NBP.

Wprowadzone w 1995 roku zabezpieczenia oraz system zasilania obrotu gotówkowego funkcjonują bez zarzutu, a poziom fałszerstw znaków pieniężnych w Polsce jest niski. Jednak postęp technologiczny, który dokonał się w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia technicznej operacji polegającej na modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat.

Seria banknotów ?Władcy polscy? autorstwa Andrzeja Heidricha, którą posługujemy się obecnie, została wprowadzona do obiegu w 1995 roku. NBP przeprowadzi operację zmiany zabezpieczeń banknotów tej serii po raz pierwszy. Takie działania są podejmowane przez banki centralne cyklicznie ? średnio co 8 lat. W tym roku Europejski Bank Centralny wprowadził do obiegu zmodernizowany banknot o nominale 5 euro. Wcześniej nowe zabezpieczenia banknotów wprowadziły także Hiszpania ? 7 lat oraz Słowacja i Estonia ? 3 i 4 lata przed wstąpieniem do strefy euro.

Za: NBP

Skomentuj: